איך אפשר לזהות אם בובות פופ מזויפות או אמיתיות
 
בובות הפופ כבשו בסערה את ארה"ב והתפשטו עד מהרה לכל העולם, כולל לישראל בה כבר יש כמה אספנים רציניים מאוד. גם אם אתם קונים בובת פופ כי התאהבתם בה, בלי אוסף מיוחד, אתם בוודאי מבינים שיש חשיבות להיותה מקורית. אז במאמר הבא נסביר איך אפשר לזהות אם בובות פופ מזויפות או אמיתיות.
 
מה זה בכלל משנה?
 
קודם כל, זה משנה כי כאשר אתם קונים בובת פופ אתם רוצים לקבל תמורה הולמת לכספכם. אתם רוצים בובה מושלמת מבחינת העיצוב, הגוונים, החומרים עם כל הפרטים מושלמים, ובבובות פופ אלוהים באמת נמצא בפרטים הקטנים. אבל חשוב מכך, לבובות פופ יש לא רק ערך סנטימנטלי. זו לא רק בובה שאתם גאים להציב על המדף עם הקופסא. יש להן גם ערך כספי.
 
אנו מתכוונים שהמחיר ששילמתם על הבובה עוד יכול לעלות בעשרות, מאות ואלפי אחוזים, מהסיבה הפשוטה שחברת FUNKO איננה מייצרת סדרות בלתי נגמרות אלא הולכת לפי טרנדים. כלומר, ברגע שנגמר הטרנד של גיבור-על מסוים פשוט מפסיקים לייצר את הבובה, ומכאן והלאה מחירה בשוק האספנות מתחיל לעלות. הבעיה היא כמובן שאם קניתם בטעות (או שלא בטעות) בובה לא מקורית, היא שווה הרבה פחות כיום וכך גם בעתיד. וברור שאם אתם מחפשים בובה יחסית נדירה שהייצור שלה כבר הופסק, בוודאי לא תרצו להיפרד מסכום כסף משמעותי על מה שיתברר כחיקוי.
 
אז איך מזהים אם הבובה מזויפת או לא
 
לפני שנתחיל נאמר את מה שנשמע כמובן מאליו: אם אתם קונים את הבובה מחנות GEEKER אתם מקבלים אך ורק בובת פופ FUNKO מקורית, אז קודם כל הבטיחו את עצמכם מזיופים על ידי קנייה ממקור אמין. מצד שני, אם הייתם קונים רק ממקורות אמינים לחלוטין, לא היינו צריכים לדבר על בובות מזויפות ואיך מבדילים ביניהן. כבר בטח הבנתם שניתן להזמין את הבובות דרך אי.ביי, בפייסבוק ודרך אתרים שונים ומשונים, שלכאורה מציעים מחירים זולים יותר או הצעות מפתיעות על בובות שנחשבות נדירות.
 
ובאמת, במבט שטחי ומהיר שתי בובות פופ של אותה הדמות נראות דומות למדי, אבל הבשורות הטובות הן שעם קצת תשומת לב אפשר בהחלט לזהות מי מזויפת ומי לא. אם כך, יש כמה פרמטרים שחשוב לבדוק לפני שאתם נפרדים מהכסף:
 
  • צבעים – הנקודה העיקרית בבובות פופ מזויפות היא שהיצרן מנסה להגדיל רווחים על ידי הקטנת עלויות. מכיוון שגם אין לו את האמצעים, המיומנות והציוד של חברת FUNKO, אתם תראו הבדלים בכל מיני פרטים קטנים. דוגמא טובה לכך היא הצבעים שבבובות מזויפות הם לרוב דהויים יותר מאשר הבובות המקוריות. איך תצליחו להבדיל? השוו בין תמונת המוצר המוצע לכם לבין תמונה של בובה מקורית ואם הצבעים אינם זהים ופחות חיים, סביר להניח שמדובר בזיוף.
  • מספר המוצר – בתחתית אריזת הבובה מופיע קוד מסוים שמשקף את היצרן ואת הרישיון ולכן הוא יכול להשתנות. יחד עם זאת, מה שחייב להיות זהה הוא מספר הפריט של המוצר וכן השנה. בדרך כלל, כאשר מדובר בזיוף המספר הזה אינו שלם או שמספר הפריט אינו זה של המוצר, אלא פשוט ניתן על ידי מי שייצר את התווית עצמה. בנוסף לכך, אם מדובר במוצר מזויף אז במרבית המקרים מספר הפריט יהיה בטקסט יותר מודגש עם מדבקה יותר רחבה.
  • הרגליים של הבובה – על מנת למנוע ככל הניתן זיופים, חברת FUNKO מטביעה על רגלי הבובות שלה (לעיתים מתחת לראש) את מספר הפריט ועוד פרטים כגון תאריך הייצור. יש זייפנים שמסוגלים לעשות את אותו הדבר אולם לעיתים קרובות המספר המוטבע אינו תואם את זה של קוד הפריט או תאריך הייצור שעל האריזה. וכאשר אתם מסתכלים על תמונות של רגלי הבובות נסו להבחין אם יש גם פגמים בצבעים או צבע שונה מזה של הבובה המקורית.
  • האריזה עצמה – חלק גדול מהאנשים שקונים בובות פופ אוהבים להציג אותן בתוך או ליד האריזה, ואכן חברת FUNKO משקיעה בייצור אריזות נאות. לעיתים האריזות של בובות מזויפות מצליחות להיות ממש דומות, אבל בכל זאת מי שיחפש היטב יוכל למצוא הבדלים. כך למשל, לפעמים הקו הלבן שמסביב לחלק השקוף שדרכו רואים את הבובה, איננו באותו העובי או לא יוצר מסגרת שלמה לחלוטין. בנוסף, לפעמים הגופנים שעל האריזה אינם זהים למקור, או שהם גדולים/קטנים מדי, או שהם בפונט שונה או בהדגשה שונה וכן הלאה. לדוגמא, אם תבחנו את מודעת זכויות היוצרים או את קוד הפריט היטב, או אפילו את הלוגו, ייתכן שתבחינו בשגיאות בהשוואה לקופסאות המקוריות. ואם כבר דיברנו על הלוגו, הדמיון תלוי במידת ההשקעה של הזייפן. יש זיופים שבהם די קל להבחין שהלוגו של FUNKO איננו זהה למקור וכך גם הכותרת שמתחת לבובה.
 
בשורה התחתונה
 
כמו במוצרים אחרים, עקב ההצלחה המטאורית של בובות הפופ קמו מתחרים וזייפנים רבים, והבעיה היא שזה בא על חשבונכם. ההמלצה הברורה והגורפת היא לקנות את הבובות רק ממקור אמין כמו החנות שלנו, ואם הלכתם למקורות שונים ברשת – מה שצריך להדליק נורה אדומה הוא מחיר נמוך משמעותית מהמקובל בשוק (אף אחד לא פראייר!). וגם קחו בחשבון שאם מקור ייצור הבובה הוא בסין, כמעט בטוח שהיא תהיה מזויפת.
 
מעבר לכך, בקשו לראות כמה שיותר תמונות של הבובה ושל אריזתה, מכל הכיוונים כולל החלק התחתון של הרגליים. השוו את התמונות לתמונות של בובות מקוריות של FUNKO, התייעצו במידת הצורך עם חברים ואספנים שאתם מכירים, וזכרו שהכל נמצא בפרטים הקטנים.
 
 
 
x

#{title}

#{text}

#{price}